Najczęściej zadawane pytania

Czy płytki ceramiczne użyte w waszych ozonatorach są szkodliwe?

Płytka ceramiczna to podstawowy element większości ozonatorów dostępnych na rynku. Jej zadaniem jest wytwarzanie ozonu. Jest wiele informacji na temat wytwarzania dodatkowych szkodliwych wielotlenków przez płytki ceramiczne. Wiele informacji mówi o tym, że płytki ceramiczne wytwarzają szkodliwe wielotlenki azotu.

Faktycznie, płytki, które są używane w najtańszych ozonatorach tzw. starej generacji produkują dodatkowe wielotlenki azotu – każda z nich natomiast może produkować różne ilości.

Aktualnie płytki montowane w produktach markowych w tym naszych w większości oparte o najnowsze technologie nie produkują szkodliwych wielotlenków azotu. To samo dotyczy płytek stosowanych w naszych ozonatorach opartych o technologię Nanohex.

Aktualnie na rynku możemy znaleźć ozonatory o mocy 30G lub 40G w cenie nawet 200 zł. Skąd bierze się ich tak niska cena ? Przede wszystkim należy spojrzeć na moc ozonatora. Najtańsze produkty, mają taką samą moc, niezależnie od ich wydajności. Ozonator 10g,20g,30g,40g,50g czy 60G posiada około 100-120W mocy. Jak to możliwe ?

Niestety od czasów pandemii najtańsze ozonatory są produkowane przez firmy nie zajmujące się ich produkcją na co dzień, a sprzedawcy zauważyli, że im więcej wpiszą w karcie produktu tym łatwiej sprzedać ozonator.

Ozonatory aby działały prawidłowo powinny mieć minimum 100W na każde 10G/h wydajności. To oznacza, że jeżeli ozonator ma 30G to musi mieć te 300W mocy.

Jeżeli ma dużo mniej to ktoś nas oszukuje, a sam ozonator nie będzie mieć deklarowanej mocy. Co gorsza, jeżeli nawet ilość płytek w środku będzie się zgadzać (co jest rzadkością) to znaczy, że zaoszczędzono na wentylatorze czy zasilaczu i urządzenie będzie dmuchać ciepłym zapachem ozonu i nie będzie miało to nic wspólnego z ozonowaniem.

Drugą ważną rzeczą jest to, że komponenty zastosowane w ozonatorze nie są odporne na ozon i z czasem będą się utleniać jak choćby zwykła stalowa obudowa. Producenci zazwyczaj wiedzą, że ich urządzenia nie są idealne i się przegrzewają więc ograniczają w nich czas ozonowania do 30,60 lub 90 minut bez możliwości uruchomienia trybu pracy ciągłej (Hold on).

Wydajność to moc ozonatora podawana przy użyciu jednostki G/h. Co oznacza jak dużo Gramów ozonu na godzinę wytworzy generator ozonu. Jest to niestety najczęściej zakłamany parametr występujący wśród ozonatorów. W bardzo łatwy sposób można po zakupie zweryfikować Moc ozonatora w Watach, natomiast aby zweryfikować jego wydajność, trzeba chociażby posiadać miernik ozonu.

Możemy natomiast przed zakupem zweryfikować czy wydajność jest proporcjonalna do mocy urządzenia. Aby ozonator był skuteczny i się nie przegrzewał, oraz posiadał realną moc, na każde 10G/h jego mocy musi posiadać minimum 100W mocy. Dla przykładu ozonator o wydajności 30G musi posiadać 300W mocy. Jeżeli jest inaczej, to powinien nam się pojawić znak zapytania, dlaczego ?

Najczęściej sprzedawca świadomie lub nie, wpisuję w kartę produktu przekłamaną wydajność, a samo urządzenie np. zamiast posiadać 3 płytki posiada 1. Gorzej jest gdy taki ozonator posiada 3 płytki, ale zaoszczędzono na zasilaczu oraz wentylatorze. Ten drugi jest zbyt słaby by schłodzić podzespoły, a sam zasilacz nie jest wstanie wytworzyć odpowiedniej mocy do zasilania równomiernie 3 płytek. W ten sposób dochodzi do przegrzewania się urządzenia. Producenci najczęściej aby temu zapobiec ograniczają czas pracy urządzenia do 30,60 lub 90 minut bez możliwości pracy ciągłej (tryb Hold on).

W Internecie możemy znaleźć wiele informacji na temat tego, że ozonowanie uszkadza materiały. Niestety brakuje w nich istotnych szczegółów, na temat co dokładnie się uszkodziło i po jakim czasie.

Wiele firm piszę dodatkowo, że ich ozonatory nic nie uszkadzają, bo ich ozon jest lepszy. Jaka jest prawda?

Najważniejsze to trzymać się czasu ozonowania oraz dobrać odpowiednie urządzenie do wielkości pomieszczenia. Jeżeli wsadzimy do auta ozonator, który ma 20G i ustawimy go na 5 godzin, to faktycznie może pojawić się nalot po ozonie na materiałach a po kilku takich ozonowaniach mogą uszkodzić się elementy gumowe. Mówimy tu natomiast o przekroczeniu czasu ozonowania 10 krotnie, oraz o użyciu dwukrotnie mocniejszego ozonatora niż powinniśmy w aucie.

Gdy trzymamy się prawidłowych czasów ozonowania podanych przez producenta oraz dobieramy właściwe urządzenie nie ma możliwości, że coś zostanie uszkodzone. W całej historii naszej działalności, żaden z klientów nie uszkodził żadnych materiałów w trakcie ozonowania. Najważniejsze to dobrać odpowiedniej wydajności ozonator oraz ustawić go na prawidłowy czas. Dla naszych klientów stworzyliśmy specjalny kalkulator ozonowania, który daje gwarancję, że nic nie zostanie uszkodzone.

Tak, może być całkowicie bezpieczne. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od użytkownika ozonatora. Najważniejsze to trzymać się instrukcji obsługi oraz procedur ozonowania dostarczonych wraz z urządzeniem. Warto spytać sprzedawcy czy informację jak ozonować są dodawane do ozonatora.

Sam ozon jest gazem, którego w wysokim stężeniu nie można przede wszystkim wdychać, dlatego należy pamiętać żeby ludzie i zwierzęta nie przebywali w trakcie ozonowania w pomieszczeniu.

Tak jak już wspomnieliśmy wyżej dla naszych klientów stworzyliśmy kalkulator ozonowania, który na podstawie zakupionego urządzenia po podaniu powierzchni ozonowanego pomieszczenia zwróci czas jego ozonowania:

[stm-calc id=”1045″]

Jako jedna z nielicznych firm posiadamy serwis naszych urządzeń na miejscu. Z racji tego, że jesteśmy producentem do każdego z naszych urządzeń posiadamy podzespoły, które w razie jakiejkolwiek awarii urządzenia są natychmiast wymieniane. Cały proces naprawy gwarancyjnej trwa do 3 dni roboczych.

Awarie naszych urządzeń zdarzają się niezwykle rzadko ale jeśli jednak do niej dojdzie jak to była w przypadku urządzeń elektronicznych to dokonujemy naprawy całkowicie na nasz koszt nie wykorzystując często stosowanych praktyk typu „awaria była wynikiem nieprawidłowego użytkowania urządzenia.” 

Dodatkowo każde urządzenie odbieramy od naszych klientów pokrywając wszystkie koszty transportu w 2 strony.