Strona główna » Ozonowanie

Ozonowanie

Każdy z nas zetknął się z cząsteczkami ozonu, choć nie każdy jest tego świadom. Kiedy po burzy udamy się na spacer, we wdychanym powietrzu odczuwamy charakterystyczną rześkość. Ten świeży „zapach” to cząsteczki ozonu, które uwolnione zostały pod wpływem wyładowań atmosferycznych. Zjawiska tego możemy doświadczyć jednak przez bardzo krótki czas po ustaniu frontu burzowego. Dzieje się tak dlatego, że ozon, czyli potrójna cząsteczka tlenu jest nietrwała i bardzo szybko rozpada się w atmosferze. Mimo to posiada jednak wyjątkowo cenne właściwości dezynfekcyjne. Za pomocą aktywnego tlenu — bo tak często nazywamy cząsteczki ozonu — możemy pozbyć się bakterii, wirusów, grzybów, a nawet pleśni.

Technikę tę od wielu lat wykorzystuje się w instytucjach użyteczności publicznej, szpitalach, hotelach czy zakładach produkcyjnych. Coraz częściej jest ona stosowana przez prywatnych użytkowników do oczyszczania mieszkań, wody czy samochodów. Na czym polega ozonowanie i jak możemy wykorzystać ten proces we własnym domu? Ozonowanie to proces uwalniania cząsteczek ozonu do powietrza lub wody. Przeprowadzenie procesu ozonowania wymaga użycia generatora ozonu. Urządzenie poprzez lampę cichych wyładowań koronowych produkuje gaz, który następnie jest rozprowadzany poza urządzenie za pomocą wentylatora. Działanie ozonu polega na utlenianiu. Jego cząsteczki napotykają na swojej drodze zanieczyszczenia, wchodzą z nimi w reakcję chemiczną i powodują ich rozpad.       

Dobór właściwego urządzenia do ozonowania

Jaki model ozonatora wybrać? Który będzie najlepszy dla naszych potrzeb? Na te pytania warto odpowiedzieć sobie przed zakupem generatora ozonu, aby szybko podjąć właściwą decyzję. Jeżeli zależy nam na oczyszczaniu powietrza, to nasz wybór powinien paść na tzw. ozonator przelotowy, który doskonale sprawdzi się do dezynfekcji domu czy samochodu.

Zupełnie inne urządzenie będzie nam potrzebne do dezynfekcji wody i produktów spożywczych. Wówczas generator wyposażony jest w silikonową rurkę i specjalną dyszę, którą zanurzamy w wodzie.

 

Teoretycznie ozonator przeznaczony do wody, może również posłużyć jako narzędzie do oczyszczania powietrza, ale problemem jest tu wydajność. Ozonatory dedykowane do powietrza i wody posiadają całkowicie odmienną charakterystykę wydajności.

Zupełnie innych rezultatów oczekujemy bowiem od generatora, który powinien efektywnie zneutralizować nieprzyjemne zapachy w mieszkaniu o kubaturze 40 m3, a czymś zupełnie innym jest proces ozonowania 5 litrów wody przeznaczonej do picia czy też mycia owoców. Warto również zwrócić uwagę na sposób sterowania urządzeniem. Czy wystarczy nam sterowanie manualne, czy może dla większego komfortu wybierzemy ozonator sterowany zdalnie? 

Ozonowanie powietrza

Ozonowanie powietrza znajduje zastosowanie w różnego rodzaju pomieszczeniach, począwszy od mieszkań, domów i piwnic, a na instytucjach użyteczności publicznej skończywszy. Gazowy ozon używany jest w branży medycznej. Szpitale, laboratoria, przychodnie i wszystkie miejsca, gdzie czystość powietrza przekłada się na zdrowie i życie pacjentów, od dawna wskazują ozonowanie jako najskuteczniejszą metodę zapobiegania rozprzestrzenianiu się bakterii i wirusów. Jak więc doszło do tego, że tak profesjonalna metoda jak ozonowanie powietrza zawitała pod strzechy gospodarstw domowych? Popularność tej metody systematycznie wzrasta.

Uwalnianie ozonu w powietrzu pomaga w usuwaniu grzybów i pleśni, które rozwinęły się na skutek złej wentylacji i dużej wilgotności. Mieszkania nieużytkowane, nieogrzewane piwnice i strychy, to lokale bardzo narażone na tego typu problemy. Ozon skutecznie usuwa również niepożądane zapachy spalenizny, stęchlizny czy nikotyny. Ten ostatni problem szczególnie znany jest wśród kierowców i użytkowników samochodów. Wybierając ozonator przeznaczony do oczyszczania powietrza, musimy więc jasno określić cel do jakiego będzie on wykorzystywany, oraz gabaryt pomieszczenia, czy pojazdu, w którym uwalniane będą cząsteczki ozonu.     

Trudne do wyeliminowania, przykre zapachy w mieszkaniu mogą pojawić się niespodziewanie i niestety bardzo znacząco obniżyć komfort codziennego korzystania z wnętrza domu. Podobnie w przypadku zagrzybionych ścian i sufitów, nadmiernej wilgotności, a także problemu związanego z insektami.

We wszystkich wymienionych przykładach, warto rozważyć wykorzystanie opcji dezynfekcji jaką jest ozonowanie pomieszczeń. Aby proces ozonowania powietrza przyniósł spodziewane rezultaty, należy odpowiednio się do niego przygotować. 

W zależności od wydajności generator ozonu musi być uruchomiony w pomieszczeniu przez odpowiednio długi czas, po to aby utrzymać poziom stężenia potrójnej cząsteczki tlenu na stałym, wysokim poziomie. Osiągnięcie takiego stanu wymaga zamknięcia i dokładnego uszczelnienia okien oraz drzwi.

Wszelkie inne otwory umożliwiające swobodną wymianę powietrza, jak choćby kratki wentylacyjne, również powinny zostać zabezpieczone. Aby ozonowanie było bezpieczne, musimy pamiętać o uprzednim usunięciu z domu cennych przedmiotów, szczególnie narażonych na utlenianie, czyli proces postarzania, do którego ozon się przyczynia. Eksperci doradzają, aby szczególnie zadbać o skórzane meble, obrazy, czy przedmioty chromowane.      

Urządzenie przeznaczone do ozonowanie pomieszczeń może również posłużyć do ozonowania samochodu. W codziennym życiu, szczególnie po doświadczeniach z pandemią i wirusami, jesteśmy wyczuleni na konieczność zachowania czystości w naszym otoczeniu. Dbamy o higienę w domu, pracy czy na ulicy. Stosujemy środki bakteriobójcze na dłonie, oczyszczacze powietrza czy maseczki. Szczególnej obsługi wymaga również wnętrze naszego samochodu, które najszybciej i najskuteczniej oczyścić poprzez ozonowanie. Z jednej strony ozon pomoże wyeliminować przykre zapachy po rozlanym na tapicerkę i dywaniki napoju, czy wieloletnim paleniu papierosów.  Drugie i znacznie ważniejsze działanie cząsteczek ozonu w aucie polega na eliminacji drobnoustrojów, grzybów i wirusów, które namnażają się w przewodach wentylacyjnych i wewnętrznym wymienniku ciepła układu klimatyzacji.

 

Ozonowanie samochodu, a szerzej także ozonowanie klimatyzacji to proces, który chroni nasze płuca przed wdychaniem zanieczyszczonego powietrza. Niebagatelne znaczenie ozonowaniu samochodów przypisują również alergicy, którzy szczególnie dotkliwie odczuwają skutki wdychania alergenów wtłaczanych do kokpitu bezpośrednio z nawiewów. Dezynfekcja auta z wykorzystaniem metody ozonowania staje się standardem w serwisach i warsztatach samochodowych, a dzięki dostępności urządzeń na rynku, możemy bez trudu wykonywać ją cyklicznie, samodzielnie. 

Ozonowanie Wody Do Picia

Słysząc o ozonowaniu wody, najczęściej mamy na myśli wodę pitną lub tę wykorzystywaną do mycia warzyw i owoców. Tymczasem uzdatnianie wody za pomocą ozonu ma dużo szersze zastosowanie zarówno w warunkach domowych, jak i przemysłowych. Za pomocą generatora ozonu możemy oczyścić wodę w przydomowym basenie.

Dzięki temu wyeliminujemy lub przynajmniej znacząco ograniczymy konieczność stosowania chloru, którego używanie jak wiadomo, niesie ze sobą ryzyko wystąpienia wielu skutków ubocznych.
Woda ozonowa przyspiesza procesy leczenia i gojenia ran grzybiczych, szczególnie w przypadku cukrzycy i powiązanych z nią powikłaniach w obrębie kończyn dolnych. Opatrunki przygotowane z gazy jałowej, moczymy w wodzie poddanej procesowi ozonowania i obkładamy nią rany.

W oczyszczonej wodzie możemy z powodzeniem dezynfekować przedmioty jak choćby dziecięce zabawki, smoczki, gryzaki. Ozonowanie wody to najpewniejszy, najszybszy i najbardziej ekonomiczny sposób na pozbycie się z niej niebezpiecznych bakterii i drobnoustrojów. Proces ten jest w pełni bezpieczny, a w jego trakcie nie są generowane żadne szkodliwe produkty uboczne.

Woda, która dociera do naszych kranów, musi spełniać normy zdatności do spożycia, ale nie oznacza to, że jest całkowicie pozbawiona substancji mających negatywny wpływ na nasz organizm. W wodzie kranowej pochodzącej z oczyszczalni wciąż może znajdować się materia organiczna i nieorganiczna, pestycydy i inne mikrozanieczyszczenia. Sięgając po urządzenie do ozonowania wody pitnej, możemy w domowych warunkach dokładnie ją oczyścić, wzbogacić w tlen i co równie istotne, pozbyć się nieprzyjemnej woni i smaku. Woda poddana działaniu cząsteczek ozonu jest całkowicie neutralna, nie posiada koloru ani zapachu. Ozonowanie wody do picia zyskuje na popularności wśród osób, dla których środowisko naturalne i ekologiczny styl życia ma znaczenie. Koncerny produkujące i rozlewające wody mineralne, również poddają je ozonowaniu, bo proces ten nie zaburza naturalnego składu mineralnego wody, a pozwala efektywnie ją napowietrzyć. Różnica jest jednak taka, że przygotowując wodę ozonowaną w domu, w żaden sposób nie narażamy środowiska naturalnego na degradację. Kupując wodę butelkowaną, przyczyniamy się do milionowej produkcji opakowań z tworzyw sztucznych każdego roku. Wybór jest prosty.    .

Ozonowanie żywności

Kupując owoce i warzywa na targu czy w markecie nie możemy być pewni, że zostały one wyhodowane bez udziału środków chemicznych. Wręcz przeciwnie, możemy być prawie pewni, że tak właśnie było. Jak zatem chronić się przed negatywnym wpływem nawozów na nasz organizm?

Mycie warzyw i owoców — nawet dokładne i długotrwałe — nie gwarantuje 100% skuteczności pozbycia się niepożądanych substancji. Z pomocą przychodzi ozonowanie jedzenia, które na świecie staje się coraz bardziej powszechne. Idealnie byłoby, gdyby produkty były poddawane procedurze ozonowania już przez producentów i dystrybutorów.

To jednak rzadkość, dlatego warto zaopatrzyć się w domowy, niewielkich rozmiarów generator ozonu przeznaczony do produktów spożywczych. Ozon utlenia ściany komórkowe organizmów i nieodwracalnie niszczy patogeny. Ozonowanie żywności w skuteczny i szybki sposób działa na bakterie chorobotwórcze takie jak salmonella, e.coli czy clostridium. Prowadzi także do eliminacji mikrobów, zalążków pleśni i grzybów. Ozonując owoce i warzywa zyskujemy także dodatkowy czas na ich przechowywanie, produkty oczyszczone z bakterii i mikroorganizmów dłużej zachowują świeżość.