Strona główna » Blog » But Ozonowy Rękaw Zasada Działania

But Ozonowy Rękaw Zasada Działania

but ozonowy rękaw

But ozonowy w terapii ozonowej znacząco wpływa na tempo gojenia się ran i pozwala pacjentom na dużo szybszy powrót do zdrowia. Terapia ta musi zostać przeprowadzona poprzez dostosowanie odpowiedniego stężenia ozonu z odpowiednim czasem ekspozycji czyli czasu ozonowania danej rany. Ekspozycja ma tutaj bardzo duże znaczenie i jej czas jest uzależniony od wydajności urządzenia, które zostało wykorzystane przy tej terapii. Ozon w kontekście leczenia jest wykorzystywany już od ponad 100 lat. Możemy znaleźć wiele wzmianek na temat jego skuteczności.

Jest bardzo często wykorzystywany przy leczeniu ran ze względu na sposób jego działania. Zwiększając saturację hemoglobiny z tlenem powoduje znaczne zmniejszenie niedotlenienia rany co jest bardzo ważne w przypadku szybszego gojenia się ran.

Bardzo często ozonoterapia stosowana jest również z tlenem w celu dostarczenia większej ilości czystego tlenu w obszar rany.

but ozonowy

Ozon dodatkowo aktywizuje enzymy antydoksacyjne, które działają przeciwzapalnie. Ostatnią i również bardzo ważną cechą jest neutralizacja wszelkich bakterii uniemożliwiając tym samym reakcję między komórkami a wirusami znajdującymi się w ranie pacjenta.

Rękaw Ozonowy Zasada Działania

Terapia gdzie wykorzystany jest rękaw ozonowy znany również jako but ozonowy to wykorzystanie ozonu bądź też mieszaniny ozonowo-tlenowej w różnych stężeniach i czasach ekspozycji w zależności od stopnia zaawansowania rany pacjenta. Rękaw zakładany jest na chorą kończynę, na którą stosowana jest tzw. kąpiel ozonowa. Terapia ozonem trwa około 30 minut i powinna być powtarzana codziennie. Przy silnych ranach zalecane jest stosowanie nawet 2 razy dziennie przez pierwszy tydzień terapii. Sesje przeprowadzane są do czasu zaognienia się rany. Efekty zazwyczaj widoczne są po około 2 tygodniach.

Metoda ta zalecana jest przy:

  • ranach spowodowanych stopą cukrzycową (może być stosowana profilaktycznie przy zaawansowanej cukrzycy)
  • owrzodzeniach spowodowanych miażdżycą
  • owrzodzeniach żylakowych podudzi

BUT OZONOWY PRZECIWSKAZANIA

But ozonowy jest często ostatnią deską ratunku przed amputacją kończyny. Istnieją niestety przeciwwskazania do przeprowadzenia takiej terapii. Przede wszystkim nie mogą to być osoby, które cierpią na niewyrównane nadciśnienie tętnicze oraz pacjenci borykający się z nadczynnością tarczycy. Kobiety, które są w ciąży lub karmią piersią również wykluczone są z takiej terapii. Terapia ozonowa może wywołać różnego rodzaju reakcje alergiczne dlatego też często przez przeprowadzeniem takiej terapii należy wykonać testy, które wykluczą taką możliwość.

Istnieją 2 możliwości skorzystania z terapii ozonowej przy wykorzystaniu rękawa ozonowego.

W gabinecie lekarskim – w Polsce możemy znaleźć gabinety specjalizujące się w wykonywaniu kąpieli ozonowych.
W domu – po konsultacjach z lekarzem prowadzącym, który zezwoli na przeprowadzenie takiej terapii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *