Strona główna » Blog » Ozonowanie Żywności

Ozonowanie Żywności

ozonowanie żywności banner

Ozonowanie żywności polega na oczyszczeniu oraz dezynfekcji produktów spożywczych jak warzywa, owoce czy mięso poprzez użycie specjalnego generatora ozonu. To właśnie to urządzenie odpowiada za produkcję ozonu, który jest trójatomową cząsteczką tlenu, co sprawia, że jest jednym z najsilniejszych środków utleniających dzięki czemu ma silne działanie grzybobójcze, bakteriobójcze czy wirusobójcze. Dzięki tym właściwością ozon, znalazł swoje zastosowanie w przemyśle spożywczym jak i w użytku domowym.

Na czym polega ozonowanie żywności?

Proces ozonowania żywności to bezpośrednie oddziaływanie gazu jakim jest ozon na produkty spożywcze. Bardzo często ozon jest rozpuszczany w wodzie, gdzie osiąga wyższe stężenia niż w powietrzu a ponadto szybciej powraca do tlenu. Cały ten proces ma zadanie usunąć wszelkie szkodliwe związki, pestycydy, bakterię, wirusy czy grzyby znajdujących się na produktach spożywczych.

Dodatkowa cząstka tlenu, która jest zawarta w ozonie odpowiada za proces utleniania czyli dezaktywacji szkodliwych substancji, a następnie zwiększenia poziomu czystego tlenu w wodzie czy powietrzu. To oznacza, że ozonowanie jest całkowicie bezpieczną i naturalną metodą oczyszczania, która nie pozostawia po sobie żadnych szkodliwych substancji.

ozonowanie żywności

Czy ozonowanie jest skuteczną metodą oczyszczania żywności?

Ozonowanie jest jedną z najskuteczniejszych metod oczyszczania żywności, a na pewno najbezpieczniejszą. Z łatwością usuwa takie bakterie jak: Escherichia coli, gronkowiec złocisty, bielnik biały, pałeczka ropy błękitnej, Salmonella typhimurium i wiele innych. Ponadto oczyszcza żywność z dodatków chemicznych, przez co możemy otrzymać produkty bezpieczne dla zdrowia oraz o dużo wyższej jakości.

Jakie są wady ozonowania żywności ?

Wady ozonowania żywności objawiają się w momencie gdy generatory ozonu służące do jego produkcji są używane nie zgodnie z przeznaczeniem. Problem najczęściej pojawia się przy użyciu zbyt mocnego generatora ozonu lub zbyt długiego czasu ozonowania. W obydwu przypadkach prowadzi to do przekroczenia bezpiecznego stężenia ozonu, który może wpłynąć na smak, wygląd czy jakość produktów spożywczych.

Ponadto przy wyższych stężeniach ozonu, gaz jest niebezpieczny dla człowieka, dlatego tak ważne jest aby użytkować urządzenie zgodnie z dołączoną instrukcją. Przy odpowiednim stosowaniu generatora ozonu w oczyszczaniu m.in. warzyw, owoców czy mięsa będziemy mieli same korzyści a proces ozonowania będzie skuteczny i bezpieczny.

Czym jest ozonator do żywności?

Ozonator żywności jest urządzeniem produkującym gaz jakim jest ozon. W przypadku ozonatorów do żywności gaz jest podawany przez specjalny silikonowy wężyk zakończony kamieniem napowietrzającym do pojemnika z wodą, w którym znajdują się m.in. warzywa, owoce czy mięso.

Urządzenia te są wyposażone w wewnętrzną pompkę, która wtłacza gaz przez wężyk do pojemnika z wodą przez co różnią się mocno od ozonatorów przeznaczonych do ozonowania powietrza.

Ozonatory do żywności są stosowane do oczyszczania produktów spożywczych z bakterii, grzybów, wirusów, pestycydów i innych związkowych chemicznych. Jest to bezpieczne rozwiązanie dla osób, które chcą być pewne, że produkty spożywcze, które spożywają będą pozbawione zbędnych szkodliwych substancji.

Jak działa ozonator do żywności?

Ozonator do żywności działa poprzez wyładowania elektryczne, które mają miejsce wewnątrz urządzenia, a przez które dochodzi do tworzenia się ozonu z powietrza. Następnie ozon ten jest wypychany z urządzenia za pomocą specjalnej pompki oraz transportowany wężykiem silikonowym do pojemnika z wodą. Na końcu wężyka znajduje się kamień napowietrzający inaczej zwany dyfuzorem, którego zadaniem jest szybkie rozpuszczenie ozonu oraz jego rozprowadzenie w wodzie. Następnie w ciągu kilku – kilkunastu minut ozon oczyszcza produkty spożywcze oraz samą wodę z bakterii, grzybów czy wirusów oraz innych zbędnych szkodliwych związków powracając na sam koniec do tlenu.

W jaki sposób ozonator jest wykorzystywany do oczyszczania jedzenia?

jak działa ozonator do żywości

Ozonator jest wykorzystywany do oczyszczania produktów spożywczych przez zachodzący w nim proces ozonowania oraz dostarczenie gazu jakim jest ozon do pojemnika z wodą, w którym znajdują się np. warzywa, owoce czy mięso.

Następnie z powierzchni wszystkich produktów znajdujących się w wodzie ozon usuwa m.in. bakterie, grzyby, pleśń, wirusy czy inne środki chemiczne jak np. pestycydy.

Regularne ozonowanie w/w produktów spożywczych przyczynia się do redukcji szkodliwych związków oraz zwiększenia jakości produktów, przez poprawę ich wyglądu, smaku oraz wydłużenia terminu przydatności.

Jakie są zalety korzystania z ozonatora do żywności w domu?

Używanie ozonatora do żywności w domu ma sporo zalet. W bardzo prosty, bezpieczny i wygodny sposób, możemy samemu pozbyć się z produktów spożywczych bakterii, pleśni, wirusów czy grzybów, co sprawia, że minimalizujemy ryzyko zarażenia się tymi drobnoustrojami – dotyczy to w szczególności spożywania produktów surowych, jak owoce czy np. niektóre warzywa.

Ponadto ozonator do żywności usuwa również środki chemiczne stosowane przy produkcji wielu produktów spożywczych – a te najczęściej pozostają na zewnętrznej warstwie warzyw czy owoców. Takie ozonowanie sprawia, że produkty mają dłuższy termin przydatności oraz odzyskują swoje naturalne właściwości.

Jak działa proces ozonowania?

Ozon jest wytwarzany wewnątrz ozonatora, za pomocą wyładowań elektrycznych. Następnie powstały ozon jest dostarczany przez specjalną silikonową rurkę do pojemnika z wodą. Na końcu rurki znajdują się specjalne dyfuzory powietrza odpowiedzialne za szybkie rozpuszczenie oraz rozprowadzenie ozonu po całej powierzchni wody, co przyczynia się do powstania odpowiedniego stężenia ozonu.

Prawidłowe stężenie może usunąć bakterie, wirusy, grzyby i pestycydy. Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak długo ozonować produkty spożywczy oraz w jak dużym pojemniku. Zbyt duża ilość wody lub zbyt słaby ozonator, może nie zniszczyć całkowicie większości szkodliwych substancji.

Jakie produkty spożywcze można ozonować?

Ozonowanie najczęściej dotyczy produktów, które mają krótkie terminy przydatności i łatwo ulegają psuciu oraz są szczególnie narażone na drobnoustroje. Nie ma natomiast listy produktów, które mogłyby być zakazane do ozonowania, dlatego też możemy bezpiecznie ozonować: ryby, mięso, warzywa, owoce, nabiał, soki i wiele innych.

Jakie są zalety ozonowania żywności w domu?

Ozonowanie żywności ma wiele zalet. Po pierwsze, jest to skuteczna metoda eliminacji bakterii, grzybów i wirusów z produktów spożywczych. Badania wykazały, że ozon ma zdolność do zniszczenia nawet najbardziej odpornych drobnoustrojów, co przekłada się na bezpieczeństwo żywności.

Po drugie, ozonowanie pozwala usunąć przykre zapachy z żywności, co jest szczególnie przydatne w przypadku niektórych produktów, takich jak ryby czy ser.

Ponadto, ozon może przedłużyć trwałość żywności, hamując procesy rozkładu chemicznego i enzymatycznego. Ozonowanie może także przyczynić się do wydobycia smaku i aromatu produktów spożywczych.

 

zalety ozonowania żywności w domu

Jak bezpiecznie ozonować jedzenie w domowych warunkach?

Najważniejsze w bezpiecznym ozonowaniu jedzenia w domowych warunkach jest robienie wszystkiego według dołączonej instrukcji obsługi producenta. Należy dobierać odpowiedni czas ozonowania oraz nie przekraczać go, by nie wywołać zbyt dużego stężenia ozonu.

Trzeba pamiętać, by po skończonym ozonowaniu nie pić wody ozonowanej czy nie jeść od razu produktów spożywczych. Ważne aby pojemnik z wodą nie był większy niż zaleca producent, aby ozon równomiernie się w nim rozprzestrzenił.

Jakie są potencjalne zagrożenia związane z ozonowaniem jedzenia?

Istnieje kilka zagrożeń związanych z ozonowaniem jedzenia. Po pierwsze możemy wytworzyć zbyt wysokie stężenie ozonu, i jeżeli będziemy znajdować się bardzo blisko pojemnika z wodą, i będziemy wdychać ozon to może dojść do podrażnienia dróg oddechowych i śluzówki czyli do tzw. zatrucia ozonem. Drugą możliwością jest spożywanie wody ozonowanej oraz produktów od razu po skończonym ozonowaniu – należy zawsze odczekać minimalną ilość czasu. Jeżeli natomiast podczas ozonowania produktów spożywczych będziemy przestrzegać zasad opisanych w instrukcji obsługi to ozonowanie będzie przebiegać w całkowicie bezpieczny sposób.

Jaki generator ozonu do żywności kupić?

Na rynku jest dostępnych wiele generatorów ozonu służących do ozonowania żywności. Przy zakupie należy się kierować przede wszystkim opiniami na temat danego modelu oraz na temat sprzedawcy.

Warto wybrać firmę, która specjalizuje się głównie w sprzedaży ozonatorów i ma na ich temat wiedzę. Ponadto należy sprawdzić, czy dołączona instrukcja obsługi posiada szczegółowe informację na temat ozonowania oraz wyboru każdego z programu.

Niestety często urządzenia albo posiadają szczątkową instrukcję albo w ogóle jej nie posiadają. Jaki firma Ozon24 polecamy nasz ozonator model OZ-600, który świetnie sprawdza się przy ozonowani wszelkiego rodzaju żywności.

169,00 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *