Strona główna » Blog » Ozonowanie Pomieszczeń Mieszkania Instrukcja

Ozonowanie Pomieszczeń Mieszkania Instrukcja

Według aktualnych statystyk rynkowych ozonowanie pomieszczeń jest najczęściej wybieranym sposobem walki z nieprzyjemnymi zapachami w domach i instytucjach publicznych. Celem ozonowania jest dezynfekcja, czyli całkowita eliminacja bakterii, wirusów i grzybów obecnych w naszym otoczeniu. Skuteczność metody ozonowej nie ma sobie równych, zapewnia około trzech tysięcy lepszą efektywność niż stosowanie chloru. Uwalniane cząsteczki ozonu w szybkim czasie wysycają powietrze w pomieszczeniu, a następnie utleniają związki zapachowe pochodzenia organicznego i nieorganicznego. Ozon stosowany w pomieszczeniach znacząco poprawia nasz komfort życia, ale wybierany jest nie tylko z uwagi na estetykę zapachową czy profilaktykę. Bardzo często ozonowanie mieszkań i domów to sposób na walkę z wilgocią i pleśnią w obliczu uciążliwych kłopotów. Jeżeli dotyka nas problem zagrzybionych i zawilgoconych elewacji, to zwykłe osuszanie ścian może okazać się niewystarczające. Owszem stosując metody tradycyjne, pozbędziemy się wilgoci, jednak wciąż pozostanie z nami dokuczliwy zapach stęchlizny, a powietrze, którym oddychamy, wciąż może być przesycone groźnymi drobnoustrojami chorobotwórczymi. Narażamy w ten sposób rodzinę i domowników na szereg dolegliwości takich jak: katar, alergie skórne, łzawienie spojówek, a nawet astma. Ozonowanie pomieszczeń pozwala w porę wyeliminować groźne następstwa wilgoci i zapobiega powikłaniom zdrowotnym. Metodę z powodzeniem stosują obecnie przedsiębiorcy i właściciele gastronomii, hoteli, organizatorzy imprez masowych czy branża medyczna.            

Czy samodzielne ozonowanie mieszkania jest bezpieczne?

Ozon to gaz, który w dużym stężeniu jest silnie toksyczny, dlatego jego użycie wymaga szczególnej ostrożności i co najważniejsze przestrzegania instrukcji użytkowania urządzenia, które go generuje. Postępowanie zgodnie z wytycznymi gwarantuje pełne bezpieczeństwo podczas ozonowania pomieszczeń. Przewaga potrójnej cząsteczki tlenu polega na wyjątkowych właściwościach penetrujących, które przewyższają w tym zakresie wszelkie ciecze. Większość klasycznych preparatów dezynfekujących na bazie środków chemicznych czy alkoholu to płyny lub ewentualnie substancje rozpraszane w postaci mgiełki. Nigdy nie jest to jednak czysty gaz.

ozonowanie pomieszczeń czy jest bezpieczne

Ponadto użycie chemii może prowadzić do utleniania i niszczenia powierzchni, na których preparat stosujemy, ozon w tym względzie jest dużo bardziej bezpieczny — zawsze powraca do postaci tlenu dwuatomowego. Ozonowanie nie pozostawia na ścianach, meblach czy innych domowych powierzchniach żadnych śladów, osadów itp. Tym samym nie wymaga sprzątania po dezynfekcji. Trójtlen jest bezbarwny, a po przewietrzeniu pomieszczenia nie pozostaje po nim żaden ślad, z wyjątkiem delikatnego, świeżego zapachu podobnego do woni unoszącej się w powietrzu po burzy.      

Ozonowanie pomieszczeń instrukcja

Uruchomienie generatora ozonu wymaga kilku czynności przygotowawczych, które znacząco podniosą skuteczność tej metody walki z brzydkim zapachem i patogenami. Po pierwsze należy wysprzątać i oczyścić pomieszczenie z kurzu, resztek pokarmów czy rozlanych płynów. Druga kwestia to zapewnienie odpowiedniego poziomu wilgotności powietrza. Ozon doskonale rozprasza się w powietrzu o dużej zawartości wilgoci. Szczególnie trudno jest uzyskać taki stan rzeczy w sezonie grzewczym i w słoneczne, ciepłe dni. W takich sytuacjach z pomocą mogą przyjść nawilżacze powietrza, a nawet prosta metoda rozpylania wody tuż przed procesem ozonowania.  

Po trzecie należy zrobić wszystko, aby ozon mógł dotrzeć w najtrudniej dostępne miejsca. Zwińmy dywany, odsuńmy od ścian meble, otwórzmy szafki i kanapy, wyjmijmy na wierzch ubrania i pościel. Jednym słowem, zróbmy naprawdę wszystko, aby umożliwić dotarcie gazu we wszystkie zakamarki. Wreszcie ozonowanie pomieszczeń wymaga uzyskania szczelności. Kiedy już domownicy i zwierzęta opuszczą dom, uszczelniamy okna, drzwi i kratki wentylacyjne. Cząsteczki ozonu muszą wykonać swoją pracę w konkretnym miejscu i czasie, jeżeli pozwolimy im ulecieć to skuteczność naszych działań, znacząco się obniży. Przystępując do ozonowania mieszkania zgodnie z powyższą instrukcją, musimy już tylko odczekać, aż gaz zostanie uwolniony, a następnie dobrze wywietrzyć pomieszczenie.

ozonowanie pomieszczeń po jakim czasie można wejść

Nie ma jednoznacznych wytycznych dotyczących czasu ozonowania pomieszczeń. O wszystkim decyduje wydajność generatora ozonu oraz kubatura lokalu czy pokoju, w którym czynność będzie wykonywana. Pamiętajmy, że większą skuteczność uzyskamy, ozonując jak najmniejsze pomieszczenia. Jeśli więc ozonujemy mieszkanie czy dom, to wykonajmy to etapami w kuchni, łazience, pokojach itd. Używając przeciętnej wydajności urządzenia, przyjmuje się, że ozonowanie powinno trwać od 1 do nawet 2 godzin. W przypadku gdy nasz generator ozonu posiada programowalny wyłącznik czasowy lub jest urządzeniem typu smart i jego pracę możemy kontrolować z poziomu smartfona, wówczas nie są nam potrzebne żadne środki ochrony osobistej.

Umieszczamy generator ozonu w rogu pomieszczenia z dyszą wylotową ustawioną ku wnętrzu, następnie wychodzimy i uruchamiamy urządzenie. Po zakończeniu całego procesu czekamy około trzydziestu minut. To czas potrzebny na rozpad potrójnej cząsteczki ozonu. Wówczas możemy wejść do pomieszczenia na chwilę, otworzyć wszystkie okna oraz drzwi i pozostawić lokal do wywietrzenia przez około dwie godziny. Jeżeli natomiast ozonator nie posiada sterowania zdalnego lub czasowego, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiedni kombinezon oraz maskę ochronną, która umożliwia przebywanie w ozonowanej przestrzeni.       

Ozonowanie pomieszczeń zagrzybionych

Ozon w kontakcie z powierzchniami zagrzybionymi wykazuje dużą skuteczność, ale wymaga działań znacznie zintensyfikowanych. Mieszkania po zalaniach czy wyciekach bardzo trudno jest doprowadzić do stanu pełnej użyteczności. Największym zagrożeniem jest grzyb powstający na ścianach i sufitach, który bezpośrednio zagrażają naszemu zdrowiu, powodując alergie i prowadzą do poważnych chorób płucnych. Ozonowanie pomieszczeń zagrzybionych najlepiej połączyć z działaniem antygrzybicznych środków chemicznych stosowanych bezpośrednio na powierzchnię, której problem dotyczy. Ozonator powinno uruchomić się tuż po nałożeniu preparatu, wtedy gdy ściana jest mokra. 

ozonowanie grzyba

To wspomoże działanie cząstek ozonu, które lepiej działają w środowisku wilgoci. Czas pracy generatora najlepiej wydłużyć dwukrotnie w stosunku do procedury standardowej. Proces intensywnego ozonowania należy powtarzać codziennie, aż wyraźnie odczujemy, że zapach stęchlizny zaczyna znikać i przestaje być drażniący dla układu oddechowego. Pamiętać należy także o wietrzeniu lokalu po każdej procedurze ozonowania oraz o stosowaniu specjalnych masek filtrujących zabezpieczających nasze płuca przed stosowanymi środkami chemicznymi. W tym celu zawsze warto zapoznać się z etykietą składu umieszczoną na opakowaniu. 

Ozonowanie mieszkania po pożarze

Pożar choćby niewielkich rozmiarów, szybko trawi nasz dobytek i pozostawia w lokalu wyjątkowo nieprzyjemny zapach spalenizny. Walka z tym uporczywym smrodem jest trudna i wymaga dużej determinacji. Do tego dochodzi problem z wilgocią i rozwojem grzybów, które są następstwem gaszenia ścian wodą. Ozonowanie pomieszczeń po pożarze przynosi bardzo efektywne rezultaty i jest względnie niedrogie w porównaniu z innymi metodami jak choćby środkami chemicznymi stosowanymi miejscowo. Te mogą przynieść rozwiązanie, ale jedynie na chwilę maskują odór spalenizny. Profesjonalny generator ozonu, który można wykorzystywać w warunkach domowych, zapewni nam trwałą neutralizację kłopotliwej woni, ponieważ powoduje rozpad cząstek do postaci atomów neutralnych zapachowo. Eliminując skutki pożaru ozonem, postępujemy dokładnie tak jak w przypadku innych problemów. Dbamy przede wszystkim o właściwą wilgotność w pomieszczeniu. Ta w następstwie pożaru może być zaburzona, będzie to uzależnione od stopnia zalania ścian wodą lub innymi środkami gaśniczymi. Warto zadbać także o maksymalne uszczelnienie pomieszczenia przed rozpoczęciem pracy z generatorem.  

Po trzecie należy zrobić wszystko, aby ozon mógł dotrzeć w najtrudniej dostępne miejsca. Zwińmy dywany, odsuńmy od ścian meble, otwórzmy szafki i kanapy, wyjmijmy na wierzch ubrania i pościel. Jednym słowem, zróbmy naprawdę wszystko, aby umożliwić dotarcie gazu we wszystkie zakamarki. Wreszcie ozonowanie pomieszczeń wymaga uzyskania szczelności. Kiedy już domownicy i zwierzęta opuszczą dom, uszczelniamy okna, drzwi i kratki wentylacyjne. Cząsteczki ozonu muszą wykonać swoją pracę w konkretnym miejscu i czasie, jeżeli pozwolimy im ulecieć to skuteczność naszych działań, znacząco się obniży. Przystępując do ozonowania mieszkania zgodnie z powyższą instrukcją, musimy już tylko odczekać, aż gaz zostanie uwolniony, a następnie dobrze wywietrzyć pomieszczenie.         

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *