Strona główna » Blog » Ozonowanie Pomieszczeń Ile Czasu

Ozonowanie Pomieszczeń Ile Czasu

ozonowanie pomieszczeń ile czasu

Proces jakim jest ozonowanie pomieszczeń to doskonały sposób na pozbycie się brzydkich zapachów czy grzybów lub pleśni, zalegających w mieszkaniu, domu czy lokalu usługowym. Ozonowanie odbywa się przy użyciu specjalnego narzędzia — ozonatora i polega na rozbiciu cząsteczek tlenu O2, by w kolejnym kroku zostały one połączone w cząsteczki ozonu O3. Ozonator rozprowadza cząsteczki ozonu po pomieszczeniu przy użyciu wbudowanego wentylatora. Proces ozonowania może trwać od około 30 minut nawet do kilku godzin. Jest to zależne przede wszystkim od wielkości pomieszczenia czy wydajności pracy ozonatora.

Ozonowanie mieszkania warto wykonywać regularnie, ponieważ w ten sposób możemy szybko i skutecznie pozbyć się bakterii oraz wirusów zalegających na powierzchniach. Warto jednak pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Przede wszystkim w trakcie ozonowania nie wolno przebywać w pomieszczeniu. Po zakończeniu pracy ozonatora należy odczekać 3 godziny przed wejściem do wnętrza. Następnie należy przewietrzyć pomieszczenie, najlepiej przez kilka godzin, by pozbyć się intensywnego zapachu.

Ile czasu trzeba ozonować pokój?

Trudno jest jednolicie określić czas ozonowania pomieszczenia, który pozwoli na przeprowadzenie całego procesu w sposób w pełni prawidłowy i skuteczny.

Dokładny czas trwania ozonowania zależy od kilku różnych czynników, do których zaliczamy wielkość pomieszczenia, czy wydajność ozonatora. Wskazywane stężenie ozonu dla prawidłowego, skutecznego przebiegu procesu ozonowania powinno wynosić 1 g na 10 m³.

 

Ile czasu trzeba ozonować pokój

Z tego względu szacuje się, że ozonowanie jednego pomieszczenia powinno trwać pomiędzy 30, a 120 minut. W przypadku bardzo dużych lokali czas może ulec wydłużeniu nawet do kilku godzin. Istotny jest również cel, jaki chcemy osiągnąć poprzez proces ozonowania. Inne są wymagania w przypadku zwyczajnej, wykonywanej regularnej dezynfekcji, inne zaś, gdy chcemy pozbyć się niepożądanych, silnych zapachów, jak chociażby woń papierosów, jeszcze inne w przypadku konieczności usunięcia grzybów czy pleśni, zalegających w danym pomieszczeniu.

Ozonowanie pomieszczeń po jakim czasie można wejść do pokoju?

W momencie rozpoczęcia procesu ozonowania należy obowiązkowo niezwłocznie opuścić pomieszczenie, które należy dokładnie zabezpieczyć np. taśmą malarską. Ponadto powinno się zabrać ze sobą zwierzęta oraz rośliny. Każdy organizm żywy może być wrażliwy na długotrwałe działanie ozonu. Wiele źródeł sugeruje, iż nie powinniśmy wchodzić do pomieszczenia nawet przez dwie-trzy godziny po ozonowaniu.

 

Szacuje się jednak, że po upływie około pół godziny stężenie ozonu w powietrzu spada do poziomu w pełni bezpiecznego dla ludzi, roślin i zwierząt. Warto jednak podkreślić zalecenie, aby bezpośrednio po ozonowaniu wietrzyć pomieszczenie przez 15-30 minut. Wówczas z pewnością będziemy mogli w sposób bezpieczny i komfortowy korzystać z pokoju, mieszkania czy biura. Charakterystyczny zapach ozonu może utrzymywać się przez kilka kolejnych dni, jednak nie jest on szkodliwy dla zdrowia.

Jak długo utrzymuje się zapach po ozonowaniu?

Po zakończeniu ozonowania w pomieszczeniu utrzymuje się charakterystyczny zapach, który może drażnić nasz zmysł węchu. Jest to efekt uboczny procesu ozonowania. Sam zapach może utrzymywać się nawet przez kilka dni, zwykle po dwóch-trzech dniach zapach znika samoczynnie. Z tego względu zaleca się dokładne, regularne wietrzenie pomieszczenia, które pomoże zmniejszyć dolegliwości, jakie powoduje ostry zapach. Warto jednak podkreślić, że zjawisko to nie jest zapachem szkodliwego ozonu, ale produktów (substancji), utlenionych w procesie ozonowania.

To sprawia, że nie musimy obawiać się o ryzyko negatywnego wpływu zapachu utrzymującego się po ozonowaniu na zdrowie nasze, naszych bliskich czy naszych zwierzęcych pupili. Pamiętajmy jednak, by podczas procesu ozonowania znajdować się poza danym pomieszczeniem i obowiązkowo gruntownie przewietrzyć lokal po zakończeniu pracy ozonatora. Zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa, możemy być pewni, że ozonowanie jest skutecznym i absolutnie nieszkodliwym sposobem dezynfekcji czy dezodoryzacji.

Ozonowanie pomieszczeń ile czasu — podsumowanie

ozonowanie pomieszczeń jak długo

Proces ozonowania pomieszczeń pozwala na kompleksową dezynfekcję lokalu, czyli zabicie wszelkiego rodzaju bakterii, wirusów czy grzybów oraz dezodoryzację — pozbycie się niechcianych zapachów. Ozonowanie jest łatwym i skutecznym procesem, który odbywa się automatycznie za pośrednictwem ozonatora, czyli urządzenia, które rozbija cząsteczki obecnego w powietrzu tlenu i łączy je w cząsteczki ozonu, a następnie za pośrednictwem wbudowanego wentylatora rozprowadza je po pomieszczeniu. Warto pamiętać, aby wydajność ozonatora była dostosowana do wielkości lokalu, który chcemy poddać procesowi ozonowania.

Podczas działania ozonatora oraz bezpośrednio po zakończeniu jego pracy należy przebywać poza pomieszczeniem, w którym odbywa się ozonowanie. Długotrwały kontakt z ozonem jest szkodliwy dla zdrowia. Przed rozpoczęciem procesu należy również zabrać z pokoju lub mieszkania zwierzęta oraz rośliny, natomiast po kilkudziesięciu minutach od ozonowania sugeruje się staranne wietrzenie pomieszczenia przez nie mniej niż 15 minut. Zapach ozonu może utrzymywać się nawet przez kilka dni, jednak nie jest on w żaden sposób szkodliwy dla zdrowia.

Dodatkowo dla naszych klientów udostępniamy kalkulator ozonowania, który obliczy czas ozonowania na przykładzie każdego z modelu dostępnego w naszej ofercie:


Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *