Zanieczyszczony układ klimatyzacji w samochodzie stanowi poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, a ewentualne działania zapobiegawcze stosujemy wówczas gdy w wydmuchiwanym z nawiewów powietrzu, zaczyna być odczuwalny nieprzyjemny zapach. Objaw ten oznacza, że nasza klima jest zagrzybiona, co może być powodem wielu problemów zdrowotnych. Grzyby, pleśń, namnażające się w bakterie, powodują alergie, kaszel, kłopoty z oddychaniem i szereg wynikających z tego innych schorzeń. Aby zapobiegać takim sytuacjom, należy regularnie (przynajmniej raz na sezon) wykonywać czyszczenie klimatyzacji, zwane potocznie odgrzybianiem klimy.
Tę popularną czynność serwisową możemy wykonać samodzielnie lub skorzystać z pomocy serwisanta wykonującego ozonowanie klimatyzacji. Do wykonania ozonowania klimatyzacji, potrzebny jest generator ozonu o właściwej wydajności. Skuteczność pracy urządzenia mierzona jest przez producentów w miligramach na godzinę. Przy zakupie należy pamiętać, że maszyna o innej wydajności może być potrzebna, aby ozonować klimatyzację w pomieszczeniu, a inna, jeżeli mówimy o układzie klimy w samochodzie. Tylko odpowiedni poziom uwalnianych cząstek ozonu utrzymany przez odpowiedni czas, zagwarantuje efektywne niwelowanie wszelkich niepożądanych zapachów, wywołanych przez drobnoustroje czy grzyby. Czas ekspozycji ma tu znaczenie niebagatelne, gdyż ujemnie nasycona cząsteczka tlenu jest bardzo nietrwała i po ustaniu uwalniania gazu, szybko rozpada się do postaci tlenu. Chemicznych procesów nie da się oszukać, ozon musi oddziaływać na wymiennik ciepła i kanały wentylacyjne przez odpowiednio długi czas.
Na czym polega ozonowanie klimatyzacji w samochodzie?
Bez względu na to, czy proces czyszczenia klimatyzacji powierzymy zaufanej firmie serwisowej, czy będziemy wykonywać go samodzielnie, będzie wyglądał bardzo podobnie. Jeżeli tak jest, to na czym polega ozonowanie klimatyzacji w samochodzie? Chcąc najprościej odpowiedzieć na to pytanie, powiemy że procedura ozonowania klimatyzacji polega na rozprowadzeniu w kanałach wentylacji kabiny cząstek ozonu. Do tego celu wykorzystujemy ozonator, który najczęściej zasilić można zarówno z gniazda zapalniczki, jak i tradycyjnie z sieci.
Oba rozwiązania są obecnie standardem i zapewniają pełną swobodę podczas pracy. Aby proces przebiegł prawidłowo, zacząć musimy od ustawienia urządzenia przed fotelem pasażera z przodu auta. Należy zrobić to w taki sposób, aby dysza wylotowa skierowana była w kierunku wlotu powietrza w układzie wentylacji auta. W większości przypadków jest to miejsce ulokowane tuż za schowkiem. Po sprawdzeniu szczelności okien i drzwi, generator ozonu powinien uwalniać gaz w trybie pracy ciągłej, przez minimum 15-20 minut, lub dłużej. Czas uzależniony jest od modelu urządzenia i jego wydajności.
Ozonowanie klimatyzacji – zalety
Klimatyzacja to bardzo cenny wynalazek, który wraz ze wzrostem temperatury powietrza, staje się koniecznością. Zapewnia komfort jazdy, pozwala na skuteczne odparowanie szyb, a w upalne dni w ogóle umożliwia przemieszczanie się samochodem. O klimatyzację musimy jednak regularnie się troszczyć i poddawać ją ozonowaniu. Tylko to może uchronić nas przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Jakie są zalety ozonowania klimatyzacji? Najważniejsza i podstawowa to zapewnienie sobie czystego powietrza, którym oddychamy. Bez względu na to, czy przemieszczamy się na krótkich odcinkach, czy odbywamy wielogodzinną podróż na wakacje.
Schłodzone powietrze z układu klimatyzacji dostaje się do naszych płuc i powinno być dobrej jakości, czyli pozbawione grzybów, pleśni i bakterii. Ozonowanie klimatyzacji usuwa alergeny, to szczególnie ważne dla astmatyków i osób uczulonych, ale także dla dzieci — dla nich szczególnie powinniśmy zadbać o komfort podróżowania. Ponadto ozon usuwa nieprzyjemne zapachy, podczas gdy inne doraźne metody, jak choćby pianki — jedynie maskują problem, który po kilku godzinach lub dniach powraca.
Jak często ozonować klimatyzację?
Blogi i poradniki motoryzacyjne najczęściej wskazują w swoich publikacja, na konieczność ozonowania klimatyzacji przynajmniej raz w roku. To absolutne minimum, które najczęściej nie wystarcza. Często popełnianym błędem jest przekonanie, że sprężarka klimatyzacji w aucie, a więc i cały układ pracuje jedynie w okresie letnim i tylko wtedy gdy wzrasta temperatura. To nieprawda, większość samochodów wyposażona jest obecnie w automatyczny układ sterowania klimatyzacją, co oznacza, że powietrze schładzane jest przez cały rok, również w okresie zimowym. Dzieje się tak po to, aby z wnętrza auta pozbywać się wilgoci, osuszać powietrze i tym samym zapewniać skuteczne odparowanie szyb.
Choćby z tego powodu klimatyzacja powinna być czyszczona kilka razy w ciągu roku. Nie należy zapominać o klimatyzacji wraz z końcem lata. Ozonowanie klimy jesienią i zimą gwarantuje nam pełną sprawność i czystość układu w kolejnym sezonie letnim. Co więcej, jeżeli nasz samochód eksploatowany jest intensywnie, a do tego przewozimy w nim dzieci i zwierzęta, wówczas czyszczenie klimatyzacji ozonem zaleca się przeprowadzać raz w miesiącu.
Jak często ozonować klimatyzację?
Ile kosztuje ozonowanie klimatyzacji w samochodzie? W serwisach i warsztatach samochodowych cena uzależniona jest głównie od tego, czy zdecydujemy się jedynie na dezynfekcję układu klimatyzacji ozonem, czy skorzystamy również z usług dodatkowych. Najczęściej jest to wymiana filtra kabinowego, chemiczne czyszczenie powierzchni parownika czy diagnostyka układu klimatyzacji obejmująca test szczelności i uzupełnienie czynnika chłodniczego. Samo ozonowanie klimatyzacji to koszt w granicach 50-100 zł. Kwota uzależniona jest od regionu i renomy warsztatu. Usługi czyszczenia klimatyzacji są powszechnie dostępne, a ich koszt nie jest wygórowany, jednakże kupując prywatny ozonator, możemy znacznie zaoszczędzić. Wówczas we własnym zakresie i w zależności od potrzeb możemy ozonować klimę w dowolnym momencie, nawet kilka czy kilkanaście razy w roku. Coraz częściej standardem stają się dwa, a nawet trzy pojazdy przypadające na rodzinę. Wówczas zakup jednego urządzenia staje się jeszcze bardziej opłacalny. Warto sprawdzić cenę dostępnych na rynku urządzeń, a także zapoznać się z ofertą serwisantów, aby podjąć właściwą decyzję.