Strona główna » Blog » Ozonowanie Samochodu Ile Czasu

Ozonowanie Samochodu Ile Czasu

ozonowanie samochodu

Czy ozonowanie to najskuteczniejszy sposób na odświeżenie wnętrza samochodu i jakie korzyści niesie ze sobą ten proces? Spróbujmy przybliżyć to zagadnienie, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Bezsprzecznie o ozonowaniu pojazdu zaczynamy myśleć, wtedy gdy w jego wnętrzu czujemy przykry zapach. Bardzo często nie jest on związany z pracą układu klimatyzacji i nawiewami wewnętrznymi, ale z samą kabiną. Na nieprzyjemną woń możemy natknąć się w momencie zakupu auta używanego. Być może jego właściciel regularnie palił w nim papierosy. Jak często zdarza nam się spożywać w samochodzie posiłki? Często w pośpiechu i podczas dalekich podróży jedzenie, a także napoje dostają się na tapicerkę, okładziny czy chodniczki. To także jedno ze źródeł kłopotów przekładający się na czystość powietrza w kabinie. Do tego dołóżmy jeszcze czas jesieni i zimy, kiedy najczęściej powietrze atmosferyczne  przesycone jest wilgocią i wpływa na stan wnętrza auta nawet, wtedy kiedy z niego nie korzystamy. Szybkim i skutecznym rozwiązaniem problemów jest ozon, który odświeża i odkaża wnętrze kabiny niwelując wszystkie problemy zapachowe, także te uporczywe i nawarstwiające się latami, jak choćby skutki palenia tytoniu. W ostatnich miesiącach ozonowanie samochodu stało się jeszcze bardziej popularne, a to za sprawą pandemii koronawirusa i nacisku na respektowanie zasad sanitarnych. Bez względu na nasze podejście do tych kwestii, warto korzystać z ozonatorów powietrza z uwagi na nasze zdrowie.   

Jak ozonować samochód – instrukcja krok po kroku

Postępując według poniższych wytycznych, wykonasz ozonowanie samochodu krok po kroku w sposób skuteczny i na długo zapomnisz o nieprzyjemnych zapachach.
1. Jeżeli potrafisz wskazać
źródło zanieczyszczonego powietrza, to koniecznie oczyść je miejscowo przed użyciem ozonatora. Widoczne plamy na tapicerce należy zaprać, a resztki jedzenia i innych odpadów usunąć.
2. Następnie ozonator należy zasilić i umieścić wewnątrz auta. Najdogodniejszym miejscem jest przestrzeń tylnych kanap pasażerów. Co ważne ozonator powinien znaleźć się maksymalnie wysoko, ponieważ generowany gaz jest cięższy od powietrza i będzie szybko opadał. Skutecznym rozwiązaniem jest umieszczenie ozonatora obok zagłówków (jeżeli gabaryty urządzenia na to pozwolą) lub też złożenie oparcia tylnej kanapy i umieszczenie ozonatora na nim. Wówczas ozon dostanie się również do bagażnika.

 

jak ozonować samochód

3. W zależności od wydajności urządzenia włączamy je na odpowiednio długi czas. Tu należy odnieść się do załączonej przez producenta instrukcji obsługi.
4.
Po zakończeniu ozonowania samochodu należy otworzyć wszystkie drzwi i wietrzyć auto przez minimum 20 minut. Po tym czasie ozon rozpada się w powietrzu, jednak zaleca się, aby z jazdą poczekać do około dwóch godzin. Wtedy powietrze w aucie będzie oczyszczone, a jego skład całkowicie bezpieczny dla naszego organizmu. 

Zapach po ozonowaniu samochodu

Proces czyszczenia samochodów ozonem, o którym do niedawna nie wiedzieliśmy prawie nic, dziś staje się jednym z najskuteczniejszych oręży w walce z brzydkimi zapachami. Osoby, które decydują się na ten sposób dezynfekcji auta po raz pierwszy, często dopytują o specyficzny zapach po ozonowaniu samochodu. Woń ozonu przypomina zapach, który wyczuwamy w powietrzu tuż po przejściu frontu burzowego.

Nie jest to przypadek, albowiem podczas wyładowań burzowych, do atmosfery uwalniane są właśnie cząsteczki ozonu. Współczesna technologia pozwala na odtworzenie tego zjawiska w niewielkim urządzeniu zwanym generatorem ozonu. 

Po dezynfekcji ozonem w aucie pozostaje wyczuwalny zapach gazu, co jest normalne i nie oznacza, że wewnątrz kabiny pozostały wciąż cząsteczki ozonu. Te rozpadają się po 20-30 minutach od zakończenia procesu i dzieje się to samoistnie. Wszystko, co pozostaje to zapach świeżości, który możemy wyczuwać jeszcze przez kolejne 2-3 dni. Zapach ozonu nie stanowi zagrożenia dla zdrowia człowieka i jest całkowicie bezpieczny. Wszystko, co należy zrobić to dokładnie wywietrzyć auto po ozonowaniu.

Czy ozonowanie samochodu jest szkodliwe?

Metodę dezynfekcji z wykorzystaniem ozonu stosuje się powszechnie nie tylko w samochodach prywatnych, ale także w pojazdach komunikacji miejskiej, pociągach, autobusach czy taksówkach. Jednak jak wiemy z właściwości chemicznych, ozon jest gazem drażniącym i może wywoływać skutki uboczne, a więc czy ozonowanie samochodu jest szkodliwe? Zabieg ozonowania pojazdu przeprowadzony zgodnie z wytycznymi i zaleceniami producenta urządzenia, uwzględniającymi wydajność generatora i czas trwania zabiegu, jest całkowicie bezpieczny. Najważniejszą kwestią jest nie przekraczanie zalecanej dawki ozonu i czasu jego uwalniania, wówczas procedura dezynfekcji ozonem pozostaje bezpieczna dla tapicerki, wyposażenia auta i oczywiście dla naszego zdrowia. 

Czy ozonowanie samochodu jest szkodliwe

Niebezpieczeństwo wystąpienia skutków ubocznych istnieje tylko wtedy gdy korzystamy z urządzenia starej generacji (opartego o produkcję ozonu z pomocą płytek ceramicznych) lub gdy przekroczymy zalecany czas zabiegu. Wówczas narażamy wnętrze pojazdu na odbarwienie tapicerki, elementów wyposażenia deski rozdzielczej, a także wykończeń ze skór i welurów. W skrajnych przypadkach może również dojść do uszkodzenia elektroniki i elementów sterujących. Warto być świadomym istniejącego ryzyka i zawsze stosować się do zapisów instrukcji użytkowania generatora.         

Jak często ozonować samochód?

Nie istnieje jedna, odpowiednia dla wszystkich złota rada dotycząca częstotliwości ozonowania samochodu. Auto powinniśmy dezynfekować ozonem zgodnie z własnymi potrzebami i specyfiką eksploatacji pojazdu. Zalecenia ekspertów mówią o minimum jednym ozonowaniu w roku, choć mówiąc szczerze to zdecydowanie zbyt mało. Raz lub dwa razy w roku można dezynfekować auto, którym poruszamy się sporadycznie, tylko w weekendy lub służy nam jako pojazd dodatkowy, przykładowo drugi w rodzinie. W większości przypadków warto rozważyć wykonanie procedury ozonowania kilka lub nawet kilkanaście razy w roku. Należy mieć tu na względzie fakt, iż ozonowanie kabiny samochodu można, a nawet powinno się łączyć z ozonowaniem układu klimatyzacji przez kanały wentylacyjne. Wówczas realizujemy dwie potrzeby za jednym razem. Właściciel samochodu musi też uwzględniać indywidualne potrzeby własne oraz przewożonych osób. Częsta dezynfekcja kabiny i klimatyzacji zalecana jest osobom cierpiącym na alergie, palaczom, którzy lubią zapalić wewnątrz auta, a także tym którzy przewożą w autach zwierzęta.

Samodzielne ozonowanie samochodu czy w warsztacie?

Wykonanie procedury ozonowania auta możemy powierzyć pracownikom warsztatu samochodowego, lub wykonać ją samodzielnie w garażu lub nawet pod domem. Biorąc pod uwagę sam przebieg ozonowania z wykorzystaniem generatora gazu, zabieg będzie wyglądał identycznie, bez względu na to, czy wykonamy go sami czy też powierzymy tę pracę komuś. Dezynfekcja pojazdu ozonem nie wymaga żadnej ingerencji mechanicznej, do jej wykonania nie potrzeba również żadnych dodatkowych narzędzi, czy umiejętności. Wszystko, o czym należy pamiętać, to przestrzeganie zapisów instrukcji dołączonej do ozonatora. Biorąc pod uwagę tylko stronę praktyczną, warto rozważyć zakup generatora ozonu do użytku własnego. 

Jak często ozonować samochód

Drugim czynnikiem przemawiającym za samodzielnym ozonowaniem samochodu są przesłanki ekonomiczne. Usługa ozonowania w warsztacie kosztuje zazwyczaj około 50-120 zł. Dokładny koszt uzależniony jest od wielkości pojazdu. Po kilku lub kilkunastu wizytach w warsztacie całkowicie zwraca nam się koszt zakupu profesjonalnego urządzenia, które możemy używać w dogodnym dla nas miejscu i czasie. Nie ograniczają nas wówczas terminy, często mocno obłożonych serwisów mechanicznych.           

Jakie urządzenie do ozonowania samochodu wybrać?

Urządzenia dedykowane do ozonowania samochodów cechuje wysoka funkcjonalność przy jednoczesnym zachowaniu prostoty. Wybierając ozonator do auta, należy zwrócić uwagę na sposób jego zasilania. Większość tego typu maszyn możemy zasilić zarówno z sieci (opcja korzystna, gdy pracujemy we własnym garażu), jak i z gniazda zapalniczki (12V), co umożliwia nam pracę w dowolnym miejscu. Jednak co z wydajnością? Na forach i blogach często padają pytania, jakie urządzenie do ozonowania samochodu wybrać? Istotne są tu dwa aspekty. Po pierwsze bezpieczeństwo dla elementów wyposażenia, które wiąże się z technologią wytwarzania ozonu przez generator. Wybierajmy urządzenia oparte na bezpiecznej technologii wytwarzania gazu, a unikajmy tych wykorzystujących metodę płytek ceramicznych. Te urządzenia niestety generują wielotlenki azotu, które mogą reagować z chromem, plastikiem i tapicerką. Kolejny aspekt to wydajność ozonatora gwarantująca skuteczność. Minimalny poziom wydajności ozonatora dedykowanego do samochodów to 5 gramów na godzinę. Wybór wydajności niższej zupełnie nie ma sensu, gdyż ilość wytwarzanych cząsteczek ozonu w jednostce czasu nie zapewni właściwej równowagi z wciąż rozpadającymi się cząsteczkami. Skuteczność będzie znikoma, a problemy zapachowe zostaną jedynie zakamuflowane i szybko powrócą w kolejnych dniach.     

OZONOWANIE SAMOCHODU ILE CZASU?

Ozonowanie samochodu to skuteczna metoda dezynfekcji wnętrza pojazdu, która ma na celu usunięcie bakterii, wirusów, pleśni, grzybów i nieprzyjemnych zapachów. Należy pamiętać, że cała procedura nie powinna trwać dłużej niż 30 min. Oczywiście jest to uzależnione od urządzenia, które posiadamy.

Ozonowanie samochodu to doskonały sposób na poprawę jakości powietrza w pojeździe oraz usunięcie z niego przykrych zapachów takich jak dym z papierosów. Warto regularnie poddawać swoje auto tej procedurze, zwłaszcza w okresach, gdy wzrasta ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji. Dzięki ozonowaniu można cieszyć się świeżym i czystym wnętrzem pojazdu przez dłuższy czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *